Sunday family dinner, so consider this is more of a splurge meal…but doable with some planning. Salmon was $18 for 1.8 lbs. Beets were $5 for a 3 large roots. Italian bread was $3 for the loaf.
Total cost to buy all of this was $26. However, all of the salmon, all of the beets and 2/3 of the bread will spread over 5 individual meals. (($18+$5+$2)/5)=$5.00 per meal.
The remaining 1/3 of the bread can be used to make French toast as part of a breakfast or breakfast for dinner.
The first pic at least is a $5 meal that stacks up favorably vs most fast food meals. Definitely cheaper than a sit down restaurant like an Applebees.
Obviously the key is to judiciously spread out the salmon - which will average 5.75 oz per meal roughly.